تبلیغات
هر چی میخوای بیا تو...!!! - زندگی نامه ی ارسن ونگر

هر چی میخوای بیا تو...!!!

سه شنبه 8 اردیبهشت 1388

زندگی نامه ی ارسن ونگر

نویسنده: میراث مودب   

آرسن ونگر

تاریخ تولد: 22 اکتبر 1949

ملیت: فرانسه

دوران کاری به عنوان فوتبالیست: آی اس موزیخ- مالماس- ای اس ووبان و استراسبورگ

دوران کاری به عنوان مربی: استراسبورگ(دستیار)- ای اس کنس(دستیار)- نانسی- موناکو- ناگویا و آرسنال

او هرگز در دورانی که فوتبالیست بود با مسئله ای به عنوان موفقیت همراه نبوده اما کمبود این مسئله رو در مربیگریش جبران کرد و تونست با هوشمندی خودش آرسنال رو به یکی از بهترین تیمهای جهان تبدیل کنه و این رو مدیون چشمان تیزبین و ذهن کاوشگر فوتبالیشه.

او در سال 1987 بعد از چند مربیگری تیمهای سطح پایین این فرصت رو پیدا کرد تا مربی تیم موناکو بشه و ظرف یه سال موناکو در مرکز توجه فوتبال قهرمانی فرانسه قرار گرفت و ونگر شایسته دریافت لقب بهترین مربی سال شد و وقتی به بایرن مونیخ جواب رد داد باعث تعجب همه شد جالب اینکه به ژاپن رفت و موفقیت هیش رو با ناگویا ادامه داد.

او در سپتامبر 1996 به آرسنال پیوست و به اولین مربی خارجی تبدیل شد که در 1998-1997 برنده لیگ برتر انگلیس شد و تونست توو همون سال لقب بهترین مربی جزیره رو کسب کنه.

او در مدتی که در آرسنال مشغول شد تونست ستارگان زیادی رو مثل پاتریک ویرا- امانوئل پتی- مارک اورمارس- دنیس برگکمپ- روبرت پیرس- تیری آنری- فابرگاس و... به دنیای فوتبال معرفی کنه.

همچنین ونگر تونست در سال 2002-2001 بهترین مربی جهان بشه و تقریبا در تمام سالهایی که مربیگری آرسنال رو بر عهده داشته جزء پنج مربی برتر جهان بوده.

بقیه در ادامه ی مطلب

لطفا نظر بدید.

۱۴ فرمان ونگر؛ راز موفقیت آرسنال

بخش ورزشی روزنامه های سه شنبه 23 سپتامبر 2008 در بریتانیا تحت تاثیر یک مسأله قرار گرفتند: نامه فاش شده ای از آرسن ونگر، مربی تیم فوتبال آرسنال، به بازیکنان این تیم. تیم آرسنال، از چهار تیم عمده لیگ برتر انگلستان، به عنوان تیمی شهرت دارد که یک بازی سیال و روان ارائه می کند، اما روزنامه های بریتانیایی نامه فاش شده را به عنوان یکی از رازهای غیرفنی موفقیت این تیم ارزیابی کرده اند.

روزنامه ایندیپندنت در تحلیلی بر این نامه که در آستانه بازی خارج از خانه آرسنال مقابل بولتون به بازیکنان داده شده، بر سادگی نامه تکیه می کند و اینکه در متن 224 کلمه ای آن 12 بار بر کلمه "تیم" تکیه شده است.

آرسن ونگر در اولین جمله این نامه خطاب به بازیکنان خود می نویسد: "استحکام روابط داخل یک تیم، قدرت آن تیم را تعیین می کند."

در این نامه که تصویری از آن در روزنامه گاردین منتشر شده، آرسن ونگر می نویسد: "قوه محرک یک تیم، توانایی اعضاء آن در ایجاد و حفظ روابطی عالی درون تیم است که بتواند بعد و قدرتی جدید به حرکت تیم ببخشد."

او ادامه می دهد: "تیم ما می تواند با این طرز فکر بر روی فوایدی که تیم برای زندگی ما دارد تمرکز نماید و بیشتر از آن قدردانی کند. این طرز فکر می تواند روابط درون تیم را قوی تر و عمیق تر کند و موقعیت های پیش

روی یک تیم متحد و قدرتمند را به حداکثر برساند."

۱۴فرمان

آرسن ونگر، مربی فرانسوی آرسنال که از سال 1996 هدایت باشگاه آرسنال را بر عهده داشته است، در این نامه راه های قدرتمندتر شدن تیم خود را در 14 مورد اینگونه بیان می کند:

- در داخل و خارج زمین فوتبال مثبت باشید

- هرکس صحیح ترین تصمیم را با توجه به منافع تیم بگیرد

- اعتقاد راسخ داشته باشید که می توانیم به هدفمان برسیم

- به قدرت تیم ایمان داشته باشید

- همیشه بیشتر بخواهید - همیشه بیشتر بدهید

- بر روی ارتباطاتمان تمرکز کنید

- از خودتان بیشتر بخواهید

- برای برد سرزنده و آماده باشید

- بر روی داشتن قوای ذهنی بیشتر تمرکز کنید و هیچگاه کار را نیمه تمام رها نکنید

- وقتی در زمین حریف بازی می کنید به آنچه که هستیم ایمان داشته باشید و آن گونه فوتبال بازی کنید که دوست داریم در خانه بازی کنیم

- متحد باشید

- به عنوان یک انسان و یک بازیکن متواضع باشید

- در هر کاری که انجام می دهید نشان دهید که می خواهید برنده باشید

- از هر مشخصه ویژه ای که درباره عضویت در یک تیم وجود دارد لذت ببرید و شما هم در آن نقش ایفاء کنید؛ اما ارزش آن را بدانید و هیچگاه مزایای حضور در تیم را مسلم فرض نکنید.

دلایل نوشتن نامه

روزنامه گاردین تأکید می کند که این نامه با درنظر گرفتن نظرات روانشناسان این باشگاه تهیه شده و می نویسد: "آرسن ونگر نشان داده که از روش های علمی استقبال می کند."

به نوشته این روزنامه ونگر پس از پیوستن به آرسنال نه تنها موفق شد فرهنگ مشروبخواری موجود درمیان بازیکنان باشگاه را از بین ببرد، بلکه یک نظام غذایی و آمادگی جسمانی مدرن را نیز در باشگاه برقرار کرد.

این روزنامه اذعان می کند که در روز بیستم سپتامبر 2008، یک روز پس از تاریخ انتشار این نامه "حتی دو آتشه ترین طرفداران بولتون هم می بایست اذعان می کردند که آرسنال در پیروزی 3-1 مقابل تیم آنها درخشید."

با این حال ایندیپندنت تاکید کرده که انتشار این نامه با توجه به برنامه مسابقات آرسنال صورت گرفته که در هفته گذشته مقابل سه تیم بلکبرن، دینامو یف و بولتون خارج از خانه بازی کرد و به اعتقاد این روزنامه آرسن ونگر احساس می کرد "بازیکنان جوان این تیم برای عبور از آزمون این مقطع به کمک بیرونی نیاز داشتند تا متحد بمانند."

این روزنامه همچنین بر ضعف آرسنال مقابل تیم های شمال غرب انگلستان تاکید می کند و می نویسد اگر بخاطر چهار امتیازی که آرسنال در دو بازی مقابل بلکبورن و ویگان از دست داد نبود، این تیم در فصل قبل، بالاتر از چلسی نایب قهرمان می شد.

ایندیپندنت همچنین یادآوری می کند که آرسنال در فصل 2008-2007 لیگ برتر انگلستان تنها سه باخت داشت که هر سه خارج از خانه بوده است

از مهندسی و اقتصاد تا مربیگری فوتبال

آرسن ونگر یک مربی تحصیلکرده است، اما تحصیلات او در زمینه تربیت بدنی و علم فوتبال نیست. ولی چطور شد که او سر از مربیگری درآورد و به یک مربی نامدار تبدیل شد.

ونگر در 29 اکتبر سال 1949 در استراسبورگ فرانسه به دنیا آمد. در دوران مدرسه و دانشگاه فوتبال بازی می کرد. او وقتی 24 ساله شد، پیراهن تیم گمنام مولهاس را به تن کرد، اما برای تمرکز در درس، فوتبال را رها کرد. ونگر پس از کسب مدرک مهندسی تغییر رشته داد و به تحصیل در رشته اقتصاد پرداخت و از دانشگاه استراسبورگ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد را کسب کرد. پس از فارغ التحصیلی ونگر دوباره به سراغ فوتبال رفت و این بار به عضویت تیم استراسبورگ درآمد و در پست مدافع فوتبالش را ادامه داد.

ونگر پس از 2 سال بازی در تیم استراسبورگ، در سال 1980 فوتبال را کنار گذاشت. سال پس از آن در یک دوره کلاس مربیگری شرکت کرد و موفق به اخذ مدرک مربیگری شد. شرکت در همین کلاس، او را ترغیب کرد به جای فعالیت در حرفه های اقتصادی، حرفه مربیگری را برای خود انتخاب کند. او در سال 1984 مربی تیم نانسی شد. در سال 1987 موفق شد هدایت تیم مشهور موناکو را بر عهده بگیرد.

او 7 سال مربی موناکو بود. موفقیت های ونگر در باشگاه های مختلف به ویژه موناکو راه ورود به لیگ برتر انگلیس را برایش هموار کرد. (قبل از آن مدتی در ژاپن و تیم ناگویا گرامپوس مربیگری کرد.)
او در سپتامبر 1996 سرمربی آرسنال شد و جانشین بروس ریوش در هایبری شد. گانرها با او به نخستین قهرمانی در سال 1991 رسیدند. در 98-1997 ونگر به عنوان اولین مربی غیر انگلیسی توانست لیگ برتر و Fa cup را فتح نماید. آرسنال با او توانست به یک رکورد در لیگ برتر دست یابد و طی آن جام را از منچستر برباید.

ونگر یک مربی باهوش، اهل مطالعه و متخصص در استعدادیابی و کار کردن با جوانان است. او علاوه بر زبان مادری اش یعنی فرانسوی، به زبان انگلیسی هم مسلط است و با زبان های ایتالیایی، اسپانیایی و ژاپنی آشنایی دارد. ونگر تا به حال بازیکنانی را کشف کرده و تربیت کرده که در شمار ستارگان فوتبال اروپا درامده اند؛ پاتریک ویرا، نیکلاس آنلکا، فابرگاس، کولو توره، فن پرسی و تیری آنری از شاگردان برجسته او هستند.

در تیم آرسنال همه بازیکنان به ونگر احترام می گذارند و به نوعی او را پدر دلسوز خود می دانند.

نقش ونگر فرانسوی در باشگاه آرسنال، آنقدر مهم است که حتی کارمندان باشگاه و مدیران پا به سن گذاشته آن، به او احترام می گذارند و به حرف هایش توجه می کنند. یکی از علت های اصلی اقدام مدیران باشگاه برای ساخت ورزشگاه جدید 60 هزار نفری آرسنال، درخواست و توصیه ونگر بوده است.

در نظر سنجی وبلاگ شرکت کنید!!!

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

> // setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);